۲۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۳
۱۰ روند سال ۲۰۲۳

نامه‌ای از سردبیر ویژه نامه اکونومیست با عنوان: «جهان پیش‌رو در سال ۲۰۲۳»

پس از دو سال که پاندمی کووید-۱۹ آینده نزدیک را شکل می‌داد، اکنون عامل فاکتور «جنگ اوکراین» است. در ماه‌های آینده، جهان باید با تبعات غیرقابل پیش‌بینی این جنگ، بر تغییر روندهای ژئوپلیتیک و امنیتی دست‌وپنجه، کنترل تورم؛ هرج و مرج در بازارهای انرژی، و مسیر نامشخص چین پس از همه‌گیری دست‌وپنجه نرم کند.
برای فهم پیچیدگی مسائل در آینده باید به این موضوع توجه داشت که همه این مسائل مانند یک سری چرخ دنده، به هم پیوسته و متصلند.
در اینجا ده موضوع و روندی که باید در سال آینده شاهد آن باشیم، بررسی شده‌است.

۱. همه نگاه ها به اوکراین است: قیمت انرژی، تورم، نرخ بهره، رشد اقتصادی، کمبود مواد غذایی، همه به این بستگی دارد که درگیری در ماه‌های آینده به چه سمت‌وسویی کشیده شود. پیشرفت سریع اوکراین می‌تواند ولادیمیر پوتین را تهدید کند، اما به نظر می‌رسد که ایجاد یک بن‌بست، محتمل‌ترین سناریو باشد. روسیه تلاش خواهد کرد تا به این امید که کمبود انرژی و تغییرات سیاسی در آمریکا، حمایت غرب از اوکراین را تضعیف کند، درگیری را طولانی کند.

۲.رکود در راه است: اقتصادهای بزرگ وارد رکود خواهند شد، زیرا بانک‌های مرکزی، نرخ‌های بهره را باهدف مهار تورم افزایش می‌دهند، اتفاقی که از اثرات جانبی همه‌گیری کروناست که به دلیل افزایش شدید قیمت‌های رخ داده‌است. رکود اقتصادی آمریکا احتمالا نسبتاً ملایم اما در اروپا شدیدتر خواهد بود. این معضلی جهانی خواهد بود، زیرا دلار قوی به کشورهای فقیر آسیب می رساند، کشورهایی که پیشتر از افزایش قیمت مواد غذایی متضرر خواهند شد.

۳. آستر نقره‌ای آب‌وهوایی: از آنجایی که کشورها برای تامین منابع انرژی خود عجله دارند، آنها به سمت سوخت های فسیلی آلاینده روی خواهند آورد. اما در میان‌مدت، جنگ، تغییر به انرژی‌های تجدیدپذیر را به عنوان جایگزین ایمن‌تر برای سوخت‌های هیدروکربنی عرضه شده توسط دولت‌های خودکامه را تسریع خواهد کرد. علاوه بر باد و خورشید، استفاده از سوخت‌های هسته‌ای و هیدروژنی نیز افزایش خواهد یافت.

۴. اوج‌گیری چین؟ احتمالا در ماه آوریل سال ۲۰۲۳، جمعیت چین با جمعیتی در حدود ۱.۴۳ میلیارد نفر از هند پیشی خواهد گرفت. در شرایطی که جمعیت چین رو به کاهش است و اقتصاد آن با بادهای مخالف مواجه است، انتظار می‌رود بحث‌های زیادی در مورد اینکه آیا چین به اوج خود رسیده است یا خیر مطرح شود. رشد آهسته‌تر چین به این معنی است که اقتصاد آن هرگز از نظر اندازه از آمریکا پیشی نخواهد گرفت.

۵. آمریکای دو پاره: اگرچه جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای عملکردی بدتر از حد انتظار داشتند، شکاف‌های اجتماعی و فرهنگی در مورد سقط جنین، اسلحه و سایر موضوعات مهم، پس از یک سلسله احکام جنجالی دیوان عالی، همچنان افزایش می‌یابد. ورود رسمی دونالد ترامپ به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴، بر این آتش، بنزین خواهد ریخت.

۶. نقاط اشتعال دیگر: تمرکز شدید بر جنگ در اوکراین، خطر درگیری در نقاط دیگر را افزایش می دهد. با تمرکز مسکو بر جنگ اوکراین، درگیری‌ها در حیاط خلوت این کشور در حال وقوع است. چین ممکن است تصمیم بگیرد که هرگز زمان بهتری برای اقدام در برابر تایوان وجود نخواهد داشت. تنش های هند و چین ممکن است در هیمالیا شعله ور شود. و این احتمال نیز وجود دارد که ترکیه یک جزیره یونانی در دریای اژه را تصرف کند؟

۷. تغییر اتحادها: در بحبوحه تغییرات ژئوپلیتیکی، اتحادها دستخوش تغییر خواهند شد. ناتو که با جنگ اوکراین جانی دوباره گرفته‌است، پذیرای دو عضو جدید خواهد بود. آیا عربستان سعودی به توافقات ابراهیم، ​​یک بلوک در حال ظهور، خواهد پیوست؟ دیگر گروه‌هایی که اهمیت فزاینده‌ای دارند عبارتند از Quad و aukus دو باشگاه تحت رهبری آمریکا که قصد مقابله با ظهور چین را دارند و همچنین گروه i۲u۲  که اگرچه یک اتحاد سفت‌وسخت نیست، اما هند، اسرائیل، امارات متحده عربی و ایالات متحده را به هم پیوند می‌دهد.

۸.گردشگری انتقامی: آن را بگیر، کووید! از آنجایی که مسافران در گردشگری «انتقام‌جویانه» پس از قرنطینه به سر می‌برند، هزینه‌های مسافران تقریباً سطح ۱.۴ تریلیون دلاری خود در سال ۲۰۱۹ را بازخواهد یافت، اما تنها به این دلیل که تورم قیمت‌ها را افزایش داده است. تعداد واقعی سفرهای توریستی بین‌المللی، با ۱.۶ میلیارد، همچنان کمتر از سطح پیش از همه‌گیری ۱.۸ میلیارد در سال ۲۰۱۹ خواهد بود. تعداد سفرهای تجاری با کاهش هزینه‌ها توسط شرکت‌ها همچنان پایین خواهد بود.

۹. بررسی واقعیت متاورس. آیا ایده کار و بازی در دنیای مجازی فراتر از بازی‌های ویدیویی مطرح خواهد شد؟ در حالی که اپل اولین هدست خود را عرضه می‌کند و متا تصمیم می‌گیرد تا با کاهش قیمت سهام، استراتژی خود را تغییر دهد، سال ۲۰۲۳ پاسخ‌هایی را به همراه خواهد داشت. در همین حال، یک تغییر کمتر پیچیده و اما مفیدتر ممکن است ظهور «کلیدهای عبور» برای جایگزینی رمزهای عبور باشد.

۱۰. سال نو، اصطلاحات تخصصی جدید. هرگز در مورد «کلید عبور» چیزی نشنیده‌اید؟ نترسید! ما واژگان حیاتی را جمع آوری کرده ایم که دانستن آن در سال ۲۰۲۳ مفید خواهد بود.


با نگاهی به گذشته، پاندمی، پایان دوره ثبات نسبی و قابل پیش بینی در ژئوپلیتیک و اقتصاد بود. دنیای امروز بسیار ناپایدارتر است و در اثر فراز و نشیب رقابت قدرت‌های بزرگ، پس لرزه‌های پاندمی، تحولات اقتصادی، تغییرات آب و هوایی شدید و تغییرات سریع اجتماعی و فناوری دچار بحران شده است. در این فضا، غیرقابل پیش‌بینی بودن یک امر عادی و البته جدید است. هیچ راه گریزی از آن وجود ندارد. اما ما امیدواریم که خواندن جهان پیش رو در ۲۰۲۳  به شما کمک کند تا با اطمینان با این واقعیت جدید روبرو شوید.

منبع: اکونومیست

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار