آخرین وضعیت برجام به روایت امیرعبداللهیان
عکس: هادی هیربدوش/ خبرگزاری فارس
۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹

وزیرخارجه: تبادل پیام بین ایران و آمریکا در مسیر دیپلماتیک خود همچنان ادامه دارد.

فردای اقتصاد: حسین امیرعبداللهیان در یک نشست خبری با خبرنگاران به دو موضوع مهم مذاکرات برجام و ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه اشاره کرد.
به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات احیای برجام گفت: «علی رغم مواضع غیر سازنده‌ای که سه کشور اروپایی و آمریکا در هشت هفته گذشته داشته‌اند، در مسیر دیپلماتیک، گفت‌وگوها برای لغو تحریم‌ها با طرف آمریکایی از طریق اتحادیه اروپا در دستور کار قرار داشته است.»
او با تاکید بر اینکه ما از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد، ادامه داد: «در جریان اغتشاشات اخیر در ایران طرف آمریکایی تصور می‌کرد که در جریان این مذاکرات ما از خطوط قرمز خود عبور می‌کنیم ولی به طرف آمریکایی تاکید کردیم که ما به هیچ وجه از چارچوب خطوط قرمز مشخص شده خود عبور نخواهیم کرد.»
امیر عبداللهیان با تاکید بر اینکه تبادل پیام بین ایران و آمریکا در مسیر دیپلماتیک خود همچنان ادامه دارد، گفت: «البته در چارچوب رسانه‌ای برخی از مقامات آمریکایی مواضع غیر سازنده دارند و مواضع ریاکارانه خود را ادامه می‌دهند.»
رییس دستگاه دیپلماسی در ‌پاسخ به اینکه «وزیر خارجه بریتانیا گفته طرح ماه مارس روی میز است و از ایران خواسته طرح را بپذیرد؟ الان تبادل پیام مطابق کدام متن است؟ امکان مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا در چارچوب برجام وجود دارد؟» گفت: «متن روی میز، نتیجه گفت‌وگوهای چندماهه در وین و ایده‌های مختلف در ماه‌های گذشته است. ما در سه موضوع با طرف آمریکایی هنوز تفاوت دیدگاه داریم و سه کشور اروپایی در این موضوعات با آمریکا همکاری می کنند، اما آقایان بورل و مورا تلاش دارند به یک راه حلی دست پیدا کنیم. این موضوعات حل مسایل آژانس و تضمین اقتصادی و تسری تحریم به طرف های ثالث است.»
او ادامه داد: «در موضوع تضمین اقتصادی سعی کردیم آن را فرموله کنیم؛ یعنی مدت اجرای قرارداد شرکت‌های خارجی در ایران باید طوری باشد که سرمایه گذار بتواند اعتماد کند. اینکه بگویند تا پایان دولت بایدن در توافق می‌مانیم اما از فردای آن خبر نداریم قابل قبول نیست. ما با یک قبیله در آمریکا طرف نیستیم. قرار نیست آمد و رفت دولت‌ها، قرارداهای بین‌المللی را متزلزل کند. از این رو بر اساس آخرین متنی که تجمیع شده از دیدگاه های کارشناسی و تبادلات فزاینده است، عمل می کنیم. ما اکنون روی میز، متن آقای بورل را داریم که به مقدار زیاد دیدگاه‌ها در آن تجمیع شده اما معتقدیم در سه موضوع هنوز نیاز داریم متن نیرومندتر باشد.»
امیرعبداللهیان در ادامه این نشست در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا مذاکرات برجام نباید بازتعریف شود و کشور آرایش جدیدی را اتخاذ کند؟ گفت: «در مذاکرات برای رفع تحریم یکی از مسایلی که تاخیر ایجاد کرد حل مسایل اتهامی آژانس بوده است. پیشنهاد طرف آمریکایی این بود که برجام را ابتدا تایید کنیم و مسایل با آژانس را در فرصتی در آینده حل کنیم. یعنی پیچ و مهره و توان هسته ای جدیدمان که بر مبنای قانون راهبردی ایجاد شده است را باز کنیم و بعد درباره مسایل با آژانس صحبت کنیم که این از خطوط قرمز ما بود و نپذیرفتیم. ما با طرف های مختلف در این مورد صحبت و تاکید کردیم اژانس از مسیر فنی منحرف شده و وارد مسیر سیاسی شده است. آنها گفتند ما به آژانس توصیه می‌کنیم تا در مسیر فنی حرکت کند. اما در یک هفته گذشته در حالی که توافق شده‌بود تا هیات آژانس به ایران بیایند به یک باره در مجموعه جنگ ترکیبی علیه ایران قطعنامه جدید روی میز گذاشتند! صحبت ما با این کشورهای این است که چطور به شما اعتماد کنیم؟ در حالی که قرار بود ضامن رفتار آژانس باشید خودتان در حال سوءاستفاده از آژانس هستید.
او ادامه داد: «آمریکا ابتدا پیشنهاد داده بود با رسیدن به برجام یا بدون برجام تبادل زندانیان انجام شود، اما ۴۰ روز بعد گفتند تبادل زندانیان با برجام انجام شود. ما گفتیم این افت و خیزهای شما دیوار بی اعتمادی را قوی‌تر می‌کند. البته در یک ماه و نیم گذشته آنها دوباره به طور جدی دنبال تبادل زندانیان هستند و ما به خاطر مسایل انسانی این مساله را دنبال می کنیم.»
وزیر امور خارجه گفت ما مبتنی بر تامین حداکثری منافع ملی با هدف بازگشت به برجام، مذاکرات را ادامه می دهیم. از نظر ما برجام با همه ضعف و قوت‌ها روی میز است و معتقدیم موضوعی که در پایان دولت قبل و در یک سال گذشته مذاکره شده می‌تواند به نقطه نهایی و توافق برسد.

مساله پهپادها

او درباره نشست کارشناسان نظامی ایران و اوکراین هم گفت: «در چارچوب همکاری‌های دفاعی با روسیه پیش از شروع جنگ اوکراین، تقریبا یازده ماه قبل از شروع جنگ، یکی از اقلام دفاعی که به روسیه فروختیم تعداد بسیار معدودی پهپاد ایرانی بود و هنوز هیچ مدرکی از طرف اوکراینی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین دریافت نکرده‌ایم. اخیرا تیم سیاسی و نظامی از دو کشور در کشور ثالث با هم گفت‌وگو کردند و ما بررسی‌های خود را ادامه می دهیم.»
وزیر خارجه افزود: «وزیر خارجه اوکراین در تماس تلفنی قبل از این نشست تاکید کردند یک پهپاد سالم به دستشان افتاده که روسی است اما شبیه شاهد ۱۳۶ ایران است و من در پاسخ گفتم این حرف یعنی ایران به مواضع خودش پایبند است. البته ما دو بار به روس ها گفتیم که از چه سلاحی استفاده می کنید و آنها گفتند صرفا از سلاح ساخت روسیه در جنگ استفاده می شود. ما از تداوم جنگ ناخرسندیم و جنگ را راه حل نمی‌دانیم و به تلاش خودمان برای خاتمه جنگ ادامه می‌دهیم.»

گلایه از عربستان

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات ایران و عربستان و میانجیگری عراق با توجه به تحولات اخیر و برخی اقدامات گروه‌های تروریستی از خاک این کشور علیه ایران اظهار کرد: ما به آن چه در دور پنجم گفت‌وگوهای تهران - ریاض در عراق به توافق رسیدیم پاییندیم و آن چه ما باید انجام دادیم را انجام دادیم. بخش‌هایی از توافق هنوز از سوی سعودی انجام نشده است. ما مذاکرات تهران و ریاض را مفید و موثر برای صلح و امنیت در منطقه می‌دانیم. از اینکه یک رسانه شناخته شده به نام عربستان سعودی نقش ترویج ترور و تروریسم را  در هشت هفته گذشته ایفا کرد گلایه خود را به مقامات عربستان اعلام کردیم و جمهوری اسلامی ایران این اقدام رسانه ای غیرسازنده را در تعارض توافقات تهران و ریاض در بغداد می داند.امیدواریم عربستان نسبت به توافقات دور پنجم به تعهداتش عمل‌ کند تا بتوانیم گام هایی را برای بازگشت به وضعیت طبیعی برداریم.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha