۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۵
این چهار وزیر دولت رئیسی در خطر استیضاح

یک نماینده مجلس: استیضاح چند وزیر درخواست شده است و هنوز در دستور کار قرار نگرفته ولی استیضاح ۳ الی ۴ وزیر در مجلس به شدت مطرح است.

خبرآنلاین: یک سال و اندی از شروع به‌کار دولت سیزدهم می‌گذرد و هنوز خیلی از وعده‌های رئیس دولت عملی نشده است، از داستان یارانه گرفته تا بحث حجاب که دیگر این روزها نقل محافل خارجی هم شده است. در این بین نمایندگان مجلس از قدرت نظارتی خود استفاده می‌کنندو پیشنهاد استیضاح می‌دهند، غافل از اینکه زورشان به لابی دولتی‌ها نمی‌رسد، دولت اول دو ماه فرصت می‌گیرد و سپس به کلی استیضاح منتفی می‌شود. وزیری در عین نا کارآمدی استعفا می‌دهد و رئیس دولت وی را رئیس مناطق آزاد می‌کند، گویی لجاجت و استفاده از دوستان در این دولت حرف اول را می‌زند. استفاده از مردان احمدی نژاد و جلیلی هم در این دولت بیداد کرده و گویی علیرغم ناکارآمدی، سلسله وار در این دولت نقش آفرینی خواهند کرد. خبر آنلاین در گفت‌وگویی با لطف الله سیاهکلی نماینده مجلس ضرورت‌های ترمیم کابینه را بررسی می‌کند.

نظر شما در مورد ترمیم کابینه چیست؟ آیا نیازی به ترمیم کابینه به ویژه با هرج و مرج اقتصادی و سیاسی کنونی وجود دارد؟

من اعتقاد دارم که دولت باید کابینه را ترمیم کند. در این یک سال و چند ماهی که از دولت گذشته، فرصت‌ها سریع می‌گذرند؛ ۴ سال زمان کار، زمان بسیار کوتاهی است. بنابراین نباید فکر کنیم فرصت داریم، خیر! الان دولت‌ها با فناوری زندگی می‌کنند و پشتوانه مدیریت، فناوری است. در دنیا مدیریت‌ها آنلاین شده و باید در لحظه تشخیص داد که مدیر قوی است یا ضعیف. البته ۱ سال و ۴ ماه زمان کمی نیست بنابراین این کابینه نیاز به ترمیم دارد و زمان نشان داد که برخی از وزارت خانه‌ها ضعیف هستند و مردم دارند این ضعف را می‌بینند. چون دولت آقای رئیسی شعار ایران قوی را داده، نباید این نکته از ذهنشان دور شود تا رفع عیب کنند. بنابراین از نظر من ترمیم کابینه، امروز از نان شب برای دولت واجب‌تر است.

به زعم شما کدام وزارت خانه‌ها بیشتر نیاز دارند وزیرشان عوض شود؟

من فکر می‌کنم الان وزارت بهداشت یکی از وزارت خانه‌هایی است که باید مورد توجه جهت اصلاح عملکرد و یا استیضاح قرار گیرد چرا که طبق گزارشی که در مجلس خوانده شد کمیسیون بهداشت اعتراضات شدیدی به عملکرد این وزارتخانه داشت، در مورد وزارت راه شهرسازی نیز باید بگویم آقای قاسمی، فرد توانمندی بود و از پس کارها بر می‌آمد. از سوی دیگر حوزه‌های اقتصادی هم نیاز به اصلاح دارند و باید در آن جا هم اتفاقاتی بیفتد و از طرفی وزارت صمت واقعا توانایی کار را ندارد و نمی‌تواند وضعیتش را به سامان کند! وزارت صمت جزء وزارتخانه‌هایی است که باید اصلاح شود، آمار و ارقامی که می‌دهند واقعیت ندارد و ما داریم مستقیم می‌بینیم. در حوزه تعاون نیز جا بجایی صورت گرفت و امیدوار هستیم آقای مرتضوی بتواند امور را اصلاح کند آنجا حوزه خیلی بزرگی است و یکی از وزارت خانه‌هایی است که جایگاه اجتماعی و اقتصادی دارد. در هر صورت به نظر من حداقل باید روی ۳ یا ۴ وزیر کار شود.

شما از اهالی استیضاح هستید، آیا درحال‌حاضر صحبتی در مورد استیضاح وزیری وجود دارد؟ (منهای وزیر صمت که قبلا بود و بعد مرتفع شد)

بله الان استیضاح چند وزیر درخواست شده است و هنوز در دستور کار قرار نگرفته ولی استیضاح ۳ الی ۴ وزیر در مجلس به شدت مطرح است.

می‌توانم مصداقی سوال بپرسم که کدام وزیر؟

خیر، پیش داوری نکنیم، ولی در دستور کار است و امیدوار هستیم که دولت در این زمینه‌ها هم فکری کند. مجلس واقعا دوست ندارد به کابینه لطمه‌ای بزند اما از اینطرف هم دارد دولت را تشویق می‌کند که خود دولت پیش دستی کند و رفع اشکال کند چون هم مجلس و هم دولت برچسب انقلابی دارند پس شیوه کارشان هم باید نماد و نمودی داشته باشد که مردم ببینند و حس کنند این دولت و مجلس دارند کاری می‌کنند، بنابراین هرچقدر دولت جلوتر از مجلس گام بردارد و رفع عیب کند مجلس با آن همکاری خواهد کرد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها