۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵
خودروهای جدید به بازار می‌آید

دو خودروساز بزرگ کشور به صورت مشترک خودروی اقتصادی تولید می‌کنند. وزارت صمت معتقد است که از محل این همکاری و رعایت مقیاس تولید و زنجیره تأمین، در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد.

فردای اقتصاد: سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به از رده خارج شدن سه خودروی قدیمی و در مقابل ورود خودروهای جدید نظیر شاهین و تارا روی پلتفرم‌های موجود به بازار اشاره کرد و گفت: ما حامی خودروی کم‌کیفیت نیستیم و وزارت صمت موظف به تبعیت از استاندارهای اجباری است که سازمان ملی استاندارد وضع می‌کند.

امید قالیباف، در یک گفتگوی رادیویی، افزود: پس از شاهین و تارا، برنامه اصلی برای سال آینده و سال ۱۴۰۳ است که خودروهای جدید روی پلتفرم‌های جدید تولید شوند. برنامه‌ریزی‌ها از نیمه دوم سال جاری آغاز شده و سال آینده به نتیجه خواهد رسید. از جمله این خودروها، خودروی اقتصادی است که ایران‌خودرو و سایپا به‌صورت مشترک تولید می‌کنند. قطعا از محل این همکاری و رعایت مقیاس تولید و زنجیره تأمین، در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد.

سخنگوی وزارت صمت اظهار کرد: پراید و پژو ۲۰۶ هم که قرار است دیگر تولید نشود، یک روز خودروی روز دنیا بودند، اما زمانی که صنعت در حال بلوغ و تکامل است، خودروی تولیدی ۳۰سال پیش هم خودروی استاندارد محسوب نمی‌شود. در حقیقت توان صنعت دنیا و صنعت ما در  آن زمان بیشتر از این نبوده است.

قالیباف تورم را یک تهدید بزرگ برای تولید و صنعت دانسته و متذکر شد: قدرت خرید مردم هم مسئله‌ای است که طی ۱۰سال گذشته متناسب با تورم ۵۰درصدی افزایش پیدا نکرده و بنابراین توان خرید مردم نه تنها برای خودرو و مسکن، بلکه در همه حوزه‌ها کاهش پیدا کرده و وزارت صمت، ذی‌ربط ماجرای ترمیم قدرت خرید مردم نیست.

قالیباف در رابطه با حذف عبارت «عرضه خودروهای وارداتی صرفا در بورس کالا»، توضیح داد: طبق آئین‌نامه واردات خودرو قرار بود عرضه و فروش خودروی وارداتی صرفا از مسیر بورس کالا انجام شود، اما طبق نظر هیات دولت، این صرفا برداشته شده است؛ اما این به معنای حذف فروش در بورس کالا نیست و علاوه بر آن روش‌های دیگر فروش خودروی وارداتی نیز برنامه‌ریزی می‌شود.

وی ادامه داد: در حال طراحی مدل‌های دیگری هستیم تا در کنار بورس کالا اجرایی شوند، ممکن است روش بورس کالا کمرنگ و روش‌های دیگری جایگزین آن شوند، شاید هم در موازی هم فروش‌ها انجام شوند. ما بورس کالا را فعال کردیم، اما اکنون شورای رقابت در جایگاه نهاد حاکمیتی قدرتمند، تلاش دارد عرضه در بورس کالا را از ما بگیرد؛ البته سازمان بورس هم تلاش می‌کند که این اتفاق نیفتد و جلساتی نیز با حضور معاون اول رئیس جمهور در شورای هماهنگی اقتصادی دولت برگزار می‌شود. باید منتظر نتیجه ماند.

قالیباف تصریح کرد: وزارت صمت برای گذر از مقطعی که دچار کمبود عرضه خودرو هستیم، بورس کالا را هم به عنوان یک روش مناسب می‌داند و حمایت می‌کند. سخنگوی وزارت صمت در رابطه با زمان عرضه و فروش خودروهای وارداتی گفت: قرار بود این کار تا پایان دی ماه انجام شود، اما بورس مسئولیت ریسک فروش را برعهده نگرفت؛ از همین روی هم شاید هیات وزیران مصوبه روش‌های دیگر عرضه را مصوب کردند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار