۲ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۶
گزارش اختصاصی «سی.ان.ان» از پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای

سی.ان.ان: به نظر می‌رسد گفت‌وگوی دو روزه در دوحه، بین انریکه مورا، و علی باقری کنی به تحولات مثبت در بسیاری از موضوعات منجر شده است.

فردای اقتصاد: شبکه خبری سی ان ان آمریکا به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داد: «به نظر می‌رسد گفت‌وگوی دو روزه در دوحه، پایتخت قطر، بین انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا و علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران به تحولات مثبت در بسیاری از موضوعات منجر شده است.»

به گزارش ایرنا، شبکه خبری سی.ان.ان آمریکا در همین زمینه نوشت: «به نظر می رسد حرکت رو به جلو برای احیای مذاکرات، پیرامون برنامه هسته ای رو به رشد ایران، ایجاد شده است.»

این شبکه تلویزیونی آمریکا به نقل از یک منبع دیپلماتیک که نام آن را فاش نکرده است، نوشت: «گفتگوهای ایران و اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه بر روی نکات کلیدی از جمله سطوح غنی سازی هسته‌ای و همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی متمرکز بود.»
سی ان ان به نقل از این منبع افزود: «به نظر می رسد گفتگوی دو روزه در دوحه میان انریکه مورا دیپلمات اتحادیه اروپا و علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، به تحولات مثبت در بسیاری از موضوعات منجر شده و فضای فعلی برای کاهش تنش مثبت بوده‌است.»
این منبع ادامه داد: «ایرانی‌ها با اروپایی‌ها و به صورت غیرمستقیم با آمریکایی‌ها گفت‌وگو کرده‌اند. این مذاکرات با حمایت قطری‌ها منجر به تحولات مثبت در بسیاری از مسائل مربوط به دو طرف شده و در ارتباط با برجام و مساله زندانیان حرکت رو به جلو ایجاد کرده است.»
پیش از این، انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پستی توئیتری از گفتگوهای فشرده دو روزه خود با علی باقری معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در دوحه خبر داد.
او در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «گفت و گوها در مورد طیف وسیعی از مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، از جمله راه‌های موجود پیش روی مذاکرات برجام و استراتژی‌های مربوط به حوزه خلیج فارس مورد بحث قرار گرفت.»
علی باقری نیز روز چهارشنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «جلسه‌ای جدی و سازنده با انریکه مورا معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دوحه داشتم. در مورد طیفی از موضوعات از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختیم.»
معاون سیاسی وزیر امور خارجه و معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر دوره‌ای به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به کشورهای قطر، عمان و کویت سفر کرده و با مقامات این کشورها دیدار و گفتگو کرده و اکنون در امارات متحده عربی به سر می برد.

همزمان با مذاکرات غیرمستقیم میان تهران – واشنگتن در قطر و عمان، سیاستمداران و نمایندگان تندرو در آمریکا در تقلا هستند تا با تصویب طرح های ضد ایرانی و دائمی کردن تحریم ها علیه ملت ایران، مانع هرگونه توافق احتمالی میان جمهوری اسلامی ایران و دولت بایدن برای رفع تحریم ها و کارشکنی در این مسیر شوند.
کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی طرحی دو حزبی را برای دائمی کردن تحریم‌های سال ۱۹۹۶ علیه ایران به تصویب رساند تا آن را راهی صحن علنی مجلس نمایندگان کند.
میشل استیل از کالیفرنیا و سوزی لی و همچنین مایکل مک کال رئیس این کمیته از حامیان این طرح ضد ایرانی هستند. مایکل مک ‌کال و ۲۲ نفر دیگر از اعضای این کمیته طرحی را معرفی کرده‌اند که قانون فعلی تحریم‌های ایران را که در سال ۲۰۲۶ میلادی منقضی می‌شود، دائمی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات ایران و اروپا و نیز بدون ورود به جزئیات گفتگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا گفت: «ما به صورت مداوم با همتایان و شرکای خود از جمله سه کشور اروپایی در مورد ایران در ارتباط هستیم.»
او در پاسخ به پرسشی دیگری درباره طرح های ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: «ما به صورت منظم با کنگره در خصوص سیاست ایران و آمریکا در ارتباط هستیم و با کنگره مشورت می کنیم.»
ایران پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم‌ها، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفت. اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ مه ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.

اجرای نامتوازنِ این توافق از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.
ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند. اما با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت گرفت.

دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام یکجانبه دولت سابق این کشور را برای خروج از توافق ایران و گروه ۱+۵ محکوم کرد اما همچنان سیاست‌های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفته و در حمایت از ناآرامی‌ها در ایران و نیز قدرت پهپادی ایران و ادعای به کارگیری این پهپادها از سوی روسیه در جنگ علیه اوکراین تحریم‌هایی را وضع کرده است.
آمریکا همچنین از زمان آغاز جنگ اوکراین و در پی تعمیق روابط تهران - مسکو، ایران را به ارسال سلاح به روسیه برای استفاده در این جنگ متهم می‌کند که مقامات جمهوری اسلامی ایران به شدت این ادعا را رد کرده‌اند.

طرح بازنگری تحریم‌های ایران

از سوی دیگر طرح «بازنگری رفع تحریم‌های ایران» که دولت آمریکا را ملزم می‌کند تا «هرگونه تعامل» با جمهوری اسلامی را به آگاهی کنگره برساند با حمایت ۳۳ عضو مجلس سنا همراه شده است. براساس این طرح که با حمایت دوحزبی نمایندگان همراه شده است، رئیس جمهوری آمریکا موظف است هرگونه «تخفیف غیررسمی تحریم‌های مربوط به ایران» را قبل از تصویب، برای بررسی به کنگره ارائه کند.

به گزارش «انتخاب» قانون بازنگری توافقنامه هسته‌ای ایران که در سال ۲۰۱۵ با ۹۹ رای موافق در مقابل یک رای مخالف به تصویب سنا رسید، رئیس جمهوری را ملزم می‌کند تا هرگونه «توافق رسمی یا حتی نیمه رسمی» با جمهوری اسلامی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران را برای بررسی به کنگره ارائه کند.

راجر ویکر، مارکو روبیو، تیم اسکات، تد کروز، راجر مارشال، جان کندی و میت رامنی از جمله حامیان طرح «بازنگری رفع تحریم‌های ایران» هستند.

برای جزییات بیشتر کلیک کنید: 
رمزگشایی اکونومیست از تفاهم سیاسی-اقتصادی ایران و آمریکا
اکونومیست پاسخ داد: آیا توافق هسته‌ای جدید در راه است؟
راه حل عجیب دولت بایدن برای دور زدن کنگره
موضع رسمی وزارت خارجه درباره «توافق موقت»
خط و نشان برجامی نتانیاهو برای آمریکا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار