۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۷
پیش‌ بینی بورس فردا ۶ شهریور ۱۴۰۲

بورس تهران چند روزیست که چهره‌ای متفاوت و سبز از خود به نمایش می‌گذارد اما امروز همانطور که پیش بینی می‌شد، در انتها با افزایش نسبی عرضه‌ها مواجه شد. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

فردای اقتصاد: برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم چه اتفاقاتی در بورس دیروز رخ داد و چه اتفاقاتی در بورس فردا تاثیرگذار خواهد بود و سپس با توجه به مجموع این اتفاقات ببینیم چه چیزی در انتظار بورس فردا است.

شروع مثبت بورس شروع شهریور ماه همچنان ادامه دارد و امروز نیز شاهد ثبت عملکرد و بازدهی بسیار خوبی از نماگرهای تالار شیشه‌ای بودیم به طوری که شاخص کل بورس بار دیگر توانست به بالای مرز ۲ میلیون واحدی برسد که البته این اتفاق در کنار رشد ارزش معاملات خرد سهام از بهبود وضعیت کلی بازار سهام خبر می‌دهد. شاخص کل بورس در سومین روز کاری از آخرین ماه تابستان، توانست کار خود را با یک افزایش ۲.۹۳ درصدی به پایان برساند و در محدوده ۲.۰۵۱ میلیون واحدی قرار بگیرد و در سمت دیگر نیز شاخص هم‌وزن با ثبت رشد ۲.۲۷ درصدی از حال و روز خوب نمادهای کوچکتر بازار خبر داد. ارزش معاملات خرد سهام که طی دو روز کاری گذشته روندی صعودی به خود گرفته، امروز نیز شرایط بهتری داشت و عدد ۷۹۷۰ میلیارد تومانی را به ثبت رساند که از سمتی با ورود پول ۶۰۱ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی نیز همراه بود.

وعده وزارت اقتصاد در راستای خبرهای خوب برای صنایع و انتشار خبرهای تایید نشده‌ای درباره اقدامات احتمالی دولت و بانک مرکزی در رابطه با مسائلی که برای بازار سهام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و طی ماه‌های گذشته شرایط سختی را برای بورس تهران رقم زده بود، در کنار بسته حمایتی صندوق توسعه بازار و همچنین نکات مثبتی که در سطح کلان سیاسی رخ داده، موجب شده که سهامداران با امیدواری بیشتری به معاملات خود در تالار شیشه‌ای بپردازند و چشم‌انداز پیش رو را مناسب‌تر از قبل ترسیم کنند. در ادامه با بررسی این مسائل و نگاهی به روندهای روزانه، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

بورسی‌ها در انتظار خبر وزیر

عصر روز گذشته بود که احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، در جمع خبرنگاران وعده خبرهای خوبی را برای صنایع بورسی کشور در روز یکشنبه داد. خاندوزی، در پاسخ به سوالی مبنی بر آنکه وعده ترمیم بازار بورس در دولت سیزدهم به کجا رسید؟ و چرا همچنان بازار شاهد نوساناتی است پاسخ داد: تا روز یکشنبه اخبار خوبی که برای صنایع بورسی کشور وجود دارد را ارائه خواهیم کرد. وی ادامه داد: در حال حاضر جمع‌بندی نهایی بین وزارت خانه‌های (نفت، صمت و ...) که با صنایع بورسی مرتبط هستند انجام شده است و وضعیت  فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها بررسی شد. اتفاق نظر روی یک بسته پیشنهادی است که من به شخصه خوش‌بین هستم تا روز یکشنبه اخبار خوب آن ارائه خواهد شد. با این حال این خبرهای خوب هنوز منتشر نشده و بورسی‌ها تمام قد در انتظار مشخص شدن نتیجه نهایی این خبرها هستند.

تکیه بر شنیده‌های تایید نشده

خبرهای غیر موثق حاکی از آن است که دولت تغییر در فرمول را پذیرفته و این اتفاق خوبی است که اگر تایید رسمی شود می‌تواند بازار را به تحرک مثبت وا دارد. در آخرین روز هفته‌ای که سپری شد، بازار نسبت به اخبار برگزاری جلسه هیات دولت پیرامون نرخ خوراک و احتمال افزایش نرخ ارز از ۲۸۵۰۰ به ۳۸ هزار تومان واکنش مثبت نشان داد که نشان از خوش‌بینی اهالی بازار به نتیجه این جلسه بود. اگرچه تا پایان همان روز و حتی زمان نگارش این گزارش، هیچ خبری از نتیجه این جلسه منتشر نشده اما گفته می‌شود که تصمیماتی جدی در این خصوص اتخاذ شده و در روزهای آینده به صورت عمومی اعلام می‌شود.

از سمت دیگر، بر اساس شنیده‌ها قرار است که به زودی نرخ تسعیر ارز صنایع به نرخ مرکز مبادله ارز تغییر کند. کلیه ارز های ناشی از صادرات در مرکز مبادله عرضه خواهد شد و کلیه متقاضیان ارز با نرخ توافقی اقدام به تامین ارز (حواله و اسکناس) خود بطور مستقیم از صادرکنندگان خواهند کرد. نرخ بازار مبادله ای اختلاف کمتری با بازار آزاد خواهد داشت و بر اساس عرضه و تقاضا کشف نرخ خواهد شد. نرخ مرکز مبادله، مبنای نرخ گذاری کلیه محصولات داخلی (اعم از تعیین نرخ پایه در بورس کالا) در صنایع مختلف خواهد بود. عرضه ارز حاصل از صادرات نفت در بازار نیمایی باقی خواهد ماند و به کالاهای اساسی تخصیص خواهد یافت. آغاز رسمی کار مرکز مبادله احتمالا از نیمه دوم شهریور ماه خواهد بود. البته باید دقت داشت که تا اعلام رسمی از سوی بانک مرکزی، مطالب فوق صرفا شنیده است و باید منتظر اطلاعیه های رسمی ماند.

نگاهی به روندهای روزانه

اگر به مسیر شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری نگاهی بیاندازیم، همانطور که پیداست این نماگر پس از طی کردن مسیر صعودی پرقدرتی تا اواسط معاملات، با افزایش فروشندگان مواجه شد که البته قدرت چندان بالایی نداشت اما بخش زیادی از صف‌های خرید را عرضه کرد و روند شاخص‌های بازار نیز به صورت افقی درآمد. این موضوع می‌تواند بر روند بورس فردا اثرگذار باشد.

پیش‌ بینی بورس فردا ۶ شهریور ۱۴۰۲
روند روزانه شاخص کل بورس و شاخص هم‌وزن

پیش بینی بورس فردا

با توجه به نکات ذکر شده در بالا و از آنجا که انتظار برای خبرهای خوش وزیر اقتصاد بسیار بالاست، دوسناریو را می‌توان برای بورس فردا در نظر گرفت. در سناریو اول و با فرض عدم انتشار خبری قابل توجه، انتظار می‌رود که بورس فردا روزی متعادل و مثبت را سپری کند و در سناریو دوم اگر وزیر اقتصاد خبرهای مهم و مثبتی را مخابره کند، پیش بینی می‌شود که بورس فردا با قدرت بالایی به روند صعودی خود ادامه دهد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار