۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۵
آخرین آمار غیررسمی تورم به روایت دو مرجع

تورم به روایت مرکز آمار در حدود ۴۰ درصد و به بیان بانک مرکزی حدود ۵۰ درصد است.

فردای اقتصاد: با گذشت پنج روز از شهریورماه، هنوز گزارش تورم مردادماه از سوی مرکز آمار منتشر نشده است. هم‌زمان، بانک مرکزی هم از انتشار عمومی آمار تورم خودداری می‌کند. با این حال، برخی اطلاعات به صورت غیررسمی و قطره‌چکانی وجود دارند. از آنجا که تورم شهری بانک مرکزی مبنای معمول قوانین است -مثلاً برای محاسبه خسارت دیرکرد پرداخت بدهی- صرفاً عدد تورم آن را آن هم با تأخیر می‌توان به دست آورد. تورم مرکز آمار هم در حد یک تصویر از گزارش آن از سوی یک خبرگزاری منتشر شده است.

همان‌طور که نمودار بالا نشان می‌دهد، از ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۶ تورم دو مرجع آماری نزدیک به هم بوده اما در سال‌های اخیر با ورود تورم به سطوح پایدار بالاتر، اختلاف دو نهاد افزایش یافته است. طبق آمار غیررسمی مرکز آمار ایران، تورم مردادماه ۳۹٫۸ درصد بوده است؛ یعنی سبد کالای مصرفی مدنظر این مرجع آماری، حدود ۴۰ درصد نسبت به مرداد سال گذشته افزایش قیمت داشته است. آخرین آمار غیررسمی بانک مرکزی به تیرماه برمی‌گردد. در حالی که بانک مرکزی تورم تیرماه را ۵۱٫۴ درصد محاسبه کرده، مرکز آمار عدد ۳۹٫۴ درصد را برای آن اعلام کرده بوده است.

اختلاف بیش از ده درصدی دو مرجع آماری اصلی کشور، در کنار اختلاف بسیار بالای تورم مناطق مختلف و همچنین تفاوت قابل توجه تورم اقلام کالایی مختلف معلول سطوح بالای تورم است که باعث شده نوسانات این شاخص اقتصادی هم بسیار زیاد باشد. عدد محاسبه‌شده وابستگی بسیاری دارد به سبد مدنظر. به همین دلیل، تورمی که هر فرد احساس می‌کند می‌تواند با برآوردهای اعلام‌شده و با دیگران فرق زیادی داشته باشد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha