۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۳
آیا تورم ایران کم خواهد شد؟

دکتر صالحی اصفهانی، اقتصاددان، در یادداشتی بررسی کرده تورم مرداد چه پیام‌هایی دارد.

فردای اقتصاد: آخرین آمار تورم برای مرداد، افزایشی دوباره در نرخ سالانه نقطه به نقطه این متغیر را نشان می‌دهد. اما پیام تورم مرداد چه بود و چه چشم‌اندازی از تورم پایان سال وجود دارد؟

دکتر جواد صالحی اصفهانی، استاد دانشگاه ویرجینیاتک و اقتصاددان برجسته ایرانی اخیراً در یادداشت کوتاهی آمار تورم ایران را بررسی کرده است. او می‌گوید تورم مردادماه دو پیام مهم داشت؛ یک این که تورم هدف سی درصدی که بعضاً مقامات به عنوان هدف غیررسمی سال جاری اعلام می‌کنند، دور از دسترس به نظر می‌رسد. دوم این که تأخیر در انتشار آمار و انتشار اولیه و ناقص آن از طریق رسانه و به شکل غیرحرفه‌ای، پیام‌آور پنهان‌کردن واقعیات بد اقتصادی و عدم توان دولت در مهار تورم بود؛ در حالی که اگر واقعاً تورم روندی کاهشی دارد، باید آمار آن به شکل شفاف و مرتب منتشر شود تا روی انتظارات تورمی هم مؤثر واقع شود. ضمن این که انتشار شفاف آمار در هر صورت یک «باید» است.

با این حال، این اقتصاددان می‌گوید در پیش‌بینی تورم پایان سال به اندازه بانک جهانی بدبین نیست. در حالی که بانک جهانی تورم سال جاری را نهایتاً ۴۹٫۶ درصد پیش‌بینی کرده، صالحی اصفهانی دلایلی می‌بیند که باعث می‌شود تورم زیر چهل درصد را برای پایان سال پیش‌بینی کند، البته به شرط این که شوک خارجی دیگری وارد نشود.

افزایش درآمدهای نفتی و پیوستن به بریکس، عواملی هستند که جواد صالحی اصفهانی را به ثبات آتی نرخ ارز امیدوار می‌کنند. ثباتی که می‌تواند به تورمی پایین‌تر منجر شود. همچنین انقباض اعتباری بانک مرکزی دلیل دیگری است که او را قانع می‌کند کاهش تورم امکان‌پذیر است، هر چند ممکن است آثار منفی روی رشد داشته باشد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha