۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۴
سهم سیمان و فولاد از هزینه ساخت مسکن

بررسی‌ها نشان می‌دهد فولاد حدود ۳ درصد و سیمان حدود ۰.۵ درصد از هزینه‌های ساخت مسکن را تشکیل می‌دهد.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار در گزارشی به بررسی تاثیر نهاده‌های سیمان و فولاد در بهای تمام شده ساخت مسکن پرداخته است. طبق این گزارشی عواملی مانند قیمت ارز، تورم، انتظارات تورمی، قیمت نسبی در بازارهای موازی و تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن نسبت به هزینه نهاده‌ها اثرگذاری بیشتری بر قیمت ملک دارند.

همچنین بر اساس این گزارش بیش از ۸۵ درصد از هزینه‌های یک پروژه ساختمانی مربوط به زمین، جواز، دستمزد، نازک کاری و سایر هزینه‌ها است. در این شرایط برای یک واحد آپارتمان با اسکلت فلزی فولاد سهم ۳.۱۵ درصدی و سیمان سهم ۰.۴ درصدی در هزینه‌های ساخت دارد. همچنین در یک واحد مسکونی با اسکلت سیمانی آهن تنها ۲.۷۶ درصد و سیمان ۰.۷۹ درصد از هزینه‌های ساخت را تشکیل می‌دهد.

در ادامه بررسی‌ها نشان از قیمت بسیار پایین سیمان در ایران نسبت به سایر کشورها دارد. به طوری که در حالی متوسط قیمت هر تن سیمان در کشور حدود ۲۰ دلار است که این عدد در امارات متحده ۶۱ دلار، در هند ۹۹ دلار و در آمریکا ۱۳۵ دلار است.

برای دانلود این فایل کلیک کنید

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • صیاد نوری IR ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
    سهم قیمت فولاد وسیمان نسبت به قیمت ملک در مناطق فرق داره در مناطق پایین شهر 30در صد هزینه ساخت سهم فولاد و سیمان نه 3/5درصد کدوم کار نشناسی اینو محاسبه کرده

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار