۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۳
کیفیت زندگی زیر سایه طالبان جدید

نتیجه نظرسنجی موسسه گالوپ در مورد کیفیت زندگی مردم افغانستان نشان می‌دهد که اوضاع در این کشور بسیار بدتر از چیزی است که خود افغان‌ها و بقیه مردم جهان فکر می‌کردند.

وقتی در اگوست ۲۰۲۱ طالبان دوباره در افغانستان قدرت گرفت بسیاری از جمله سران این گروه می‌گفتند که این‌بار مردم افغانستان و جهان با طالبان متفاوتی رو به رو هستند. حالا اما با گذشت نزدیک به یک سال و نیم، آنچه نظرسنجی موسسه گالوپ درباره کیفیت زندگی افغان‌ها نشان می‌دهد، می گوید که اوضاع بسیار بدتر از چیزی است که مماشات کننده‌ها با طالبان فکرش را می‌کردند. مخصوصا برای زنان که حتی از حق تحصیل از دوره ابتدایی به بعد محروم هستند و بدون همراهی مردان نمی‌توانند در خیابان‌ها حاضر شوند، شرایطی که در سال‌های گذشته هرگز فکر بازگشتش را نمی‌کردند.

موسسه گالوپ که از سال ۲۰۰۸ مرتب درباره زندگی مردان و زنان افغان نظرسنجی کرده حفظ کرامت زنان در این کشور به پایین‌ترین حد خود رسیده است و هنگامی که از آنها پرسیده شده آیا فکر می‌کنند در این کشور با زنان با کرامت برخورد می‌شود فقط ۱۲ درصد پاسخ مثبت داده‌اند.
وضعیت مردان هم تعریفی ندارد بسیاری از آنها شغل خود را از دست داده‌اند و ۸۴ درصد می‌گویند که گاهی اوقات حتی برای تهیه غذا با مشکل مواجه هستند. این وضعیت باعث شده که وقتی از مردم افغانستان پرسیده شود که به زندگی‌شان از صفر تا ده نمره بدهند آنها به طور میانگین نمره ۱.۳ را انتخاب کنند که بدترین امتیاز در میان تمام ۱۵۰ کشوری است که گالوپ از مردمان آنها نظر سنجی می‌کند مثلا مردم اوکراین که کشورشان درگیر جنگ و بحران اقتصادی سنگینی است به زندگی‌شان نمره ۴.۶ داده‌اند. عجیب اینکه بالاترین امتیازی که در افغانستان به زندگی داده شد نمره ۶ بوده که از طرف فقط یک مرد داده شده است.

همه اینها در حالی است که در بررسی‌های سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ اکثر مردم افغانستان تصور می‌کردند آینده زندگی‌شان بهتر خواهد شد اما این روند از ۲۰۲۱ معکوس شده و آنها به آینده خود نمره یک از ده می‌دهند. نمره‌ای که در مورد زنان حتی از یک هم کمتر است و آنها در مقایسه با مردان ناامیدتر و غمگین‌تر هستند. به نظر می‌رسد تمام امیدها همراه با ناامیدی از بهتر بودن طالبان نسبت به گذشته، از بین رفته است، موضوعی که نشان می‌دهد حکومت‌های خودکامه احتمالا هر روز بدتر از گذشته خواهند بود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار