۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
اگر وام مسکن بگیرید، چند میلیارد تومان باید پس بدهید؟

در حالی بانک مسکن با اعلام نرخ سود ۲۳ درصدی به متقاضیان نهضت ملی مسکن شوک وارد کرد که وزیر راه و شهرسازی از کاهش سود این وام تا پایان سال خبر داده است.

تسنیم: اواخر بهمن ماه امسال رئیس اداره کل اعتبارات بانک مسکن شوک سنگینی را به متقاضیان نهضت ملی مسکن وارد کرد. سعیدرضا کوهی از افزایش نرخ سود تسهیلات این طرح از ۱۸ درصد به ۲۳ درصد خبر داد و گفته بود:‌ طرح نهضت ملی مسکن، چون حد اعتباری دیده نشده بود از منابع داخلی بانک پرداخت می‌شد و نرخ آن ۱۸ درصد بود. منتها درحال حاضر به ۲۳ درصد تغییر کرده است.

وی افزود: اقساط متقاضیانی که دارند تسهیلات پرداخت می‌کنند تقریباً به حدود ۸.۵ تا ۹ میلیون تومان افزایش خواهد داشت.

وی با بیان این‌که دوره بازپرداخت اقساط نهضت ملی مسکن ۲۰ ساله است، یادآور شد:‌ یک صحبتی شد که پرداخت این‌ اقساط به صورت پلکانی شود. چون نرخ سود بالا است این فرم جواب نمی‌دهد یعنی طوری می‌شود که رِبح مرکب (دریافت سود از سود) به وجود می‌آید.

محاسبه نرخ سود تسهیلات وام نهضت ملی مسکن نشان می‌دهد بانک مسکن برای وام ۴۵۰ میلیون تومانی در دوره بازپرداخت ۲۰ ساله بیش از یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان سود دریافت می‌کند. اقساط ماهانه این وام حدود ۸ میلیون و ۷۱۶ هزار تومان است و در سال بیستم متقاضی  ۲ میلیارد و ۹۲ میلیون تومان به بانک مسکن پرداخت می‌کند.

 با توجه به این‌که یکی از اهداف اجرای نهضت ملی مسکن خانه‌دار کردن اقشار متوسط به پایین و کم‌درآمد است، وزیر راه و شهرسازی ۱۸ ماه جاری در حاشیه افتتاح ۲۲۰۰ واحد مسکن مهر هشتگرد از کاهش نرخ سود وام این طرح تا پایان سال خبر داد.

مهرداد بذرپاش با اشاره به آورده متقاضیان مسکن مهر یادآور شد: متقاضیان مسکن مهر بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان برای واحدهای خود پرداخت کرده اند که در زمان حاضر این ارقام بسیار متفاوت شده است. برای تامین منابع مالی دولت از منابع در اختیاری تجهیز منابع را انجام می دهد.

وی  در رابطه با افزایش قیمت تمام شده قیمت نهضت ملی مسکن افزود: با روش‌های دیگری در حال حل مشکل افزایش قیمت تمام شده واحدهای نهضت ملی مسکن هستیم تا آورده مردم کاهش پیدا کند. نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن ۲۳ درصد بود که با تاکید رییس جمهور درحال کاهش سود تسهیلات هستیم و با تاکید رییس جمهوری مبنی بر بالا بودن آن، این سود کاهش می یابد.

وزیر راه و شهرسازی گفت:  ۲ روز قبل (۱۶ اسفند) در شورای پول و اعتبار جلسه‌ای برگزار شد که وزارت راه و شهرسازی طرح خود را درباره نرخ سود تسهیلات و کاهش آن ارائه کرد.

بذرپاش با بیان اینکه منتظر نظر کمیته مربوطه در رابطه با سود تسهیلات هستیم تاکید کرد: تا پایان سال کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن به جمع بندی نهایی می رسد.

 رقم دقیق کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن مشخص نیست، اما اگر قرار باشد نرخ سود تسهیلات ۱۰ درصد کاهش یابد فشار بر متقاضیان طرح مذکور کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

بر این اساس مبلغ قسط وام ۴۵۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۳ درصد به ۵.۲ میلیون تومان کاهش می‌یابد که در دوره بازپرداخت ۲۰ ساله و تورم‌ سال‌های آتی رقم قابل قبولی است. سود این تسهیلات نیز از یک میلیارد و ۶۴۱ میلیون تومان به حدود ۸۱۵ میلیون تومان کاهش می‌یابد.

در مجموع کل بازپرداخت وام مذکور با سود ۱۳ درصد یک میلیارد و ۲۶۵ میلیون تومان خواهد بود که حدود یک میلیارد تومان کمتر از نرخ سود ۲۳ درصدی است. البته نرخ سود ۱۳ درصدی یکی از احتمالات است و باید منتظر ماند و دید در ساعات پایانی سال نرخ جدید سود وام نهضت ملی مسکن چه میزانی اعلام می‌شود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha