۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۰
بازار مرغ چرا به‌هم ریخت؟

محمدجواد عسکری: وضعیت امروز بازار مرغ حاصل خارج کردن ۱۵میلیون تخم‌مرغ از چرخه تولید است.

فردای اقتصاد: نتیجه بی‌توجهی مسئولان وزارت جهاد به گلایه‌ها و نیازهای فعالان صنعت طیور و ماکیان، کمبود و گرانی مرغ دربازار است. حالا دسترسی مردم به مرغ ۶۳ هزارتومانی هم بسیار سخت شده است. هرچند فعالان این صنعت با تجمع مقابل وزارت جهاد و در دیدار با نمایندگان مجلس از آنها می‌خواستند تا مشکل نهاده‌ها را رفع کنند اما دولت نتوانست قیمت‌گذاری دستوری را کنار بگذارد و مشکل نهاده‌ها را رفع کند. بی‌توجهی و سلب مسئولیت دولت نه تنها صدای فعالان صنعت طیور و ماکیان را در آورد بلکه مجلس هم به آن واکنش نشان داد.

 مرغداران در معرض ورشکستگی سه‌راه داشتند؛ مهاجرت به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای سرمایه گذاری، کاهش میزان جوجه‌ریزی و یا پارک‌کردن سرمایه‌ها. بنا به اعلام محمدجواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس وضعیت امروز بازار مرغ حاصل خارج کردن ۱۵میلیون تخم‌مرغ از چرخه تولید است زیرا وزارت جهاد به هشدارهای کمیسیون کشاورزی در بهمن و اسفند سال گذشته توجه نکرد

 وی با ابراز تاسف از عملکرد بد وزارت جهادکشاورزی در خصوص تدوین برنامه تولید برای تأمین نیاز بازار به گوشت مرغ گفته است این وزارت طی ماه‌های گذشته عملکرد خوبی نداشته است. کمبود مرغ در بازار و افزایش قیمت آن ناشی از عدم برآورد دقیق نیاز بازار به جوجه یک روزه و گوشت مرغ است و باید هرچه سریع‌تر از سوی وزارت جهاد کشاورزی راهکارهای مناسب برای افزایش میزان تولید اتخاذ شود.

عسکری تصریح کرده که پس از آنکه در روزهای پایانی بهمن مطلع شد که ۱۵ میلیون تخم‌مرغ نطفه‌دار از دستگاه‌های جوجه کِشی خارج شده بلافاصله با معاونان وزارت جهادکشاورزی و تولیدکنندگان جوجه یک روزه جلسه گذاشته و درباره تبعات این کاهش تولید و کمبود در بازار گوشت مرغ را داده بود به گفته وی، کمیسیون کشاورزی مجلس موضوع حذف تخم‌مرغ‌های نطفه دارد ۱۸ روزه از دستگاه‌های جوجه کشی و کمبود احتمالی مرغ در بازار را به سازمان بازرسی کل کشور گزارش کرده بود.

 به گفته وی درحال‌حاضر کمبود مرغ در بازار و افزایش قیمت آن ناشی از عدم برآورد دقیق نیاز بازار به جوجه یک روزه و گوشت مرغ است و باید هرچه سریع‌تر از سوی وزارت جهاد کشاورزی راه‌کارهای مناسب برای افزایش میزان تولید اتخاذ شود.

عسکری با بیان اینکه موضوع کمبود گوشت مرغ در بازار و بررسی دلایل آن در دستور کار کمیسیون کشاورزی مجلس قرار می‌گیرد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید نهاده‌های مورد نیاز مرغداران را به عنوان یک مشوق تولید با قیمت مناسب در اختیار مرغداران قرار دهد تا شاهد کاهش میزان عرضه گوشت مرغ در بازار نباشیم زیرا این محصول یکی از اقلام استراتژیک در سبد خانوار ایرانی محسوب می‌شود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 2
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • IR ۰۶:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۷
    چون اسفند ماه اعلام شد هیچ مشکلی در تولید نیس راهکار چند ده ای است برای خالی کردند انبار مرغ منجمد
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۷
    بی انصافی نیست گفته شود فقط بازار مرغ بهم ریخت ? ساکن مناطق گرمسیر هستم ، کولر گازی ۳۰ هزار ، ۶۰ میلیون ناقابل ، بازم بی انصافی است بگید خوب نخرید اونهم در دمای بالای ۵۰ درجه

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار