۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
نرخ بهره امریکا ۰.۲۵ درصد دیگر افزایش یافت

فدرال رزرو، نرخ بهره را طبق انتظارات ۰.۲۵ درصد افزایش داد و به ۵ درصد رساند.

فردای اقتصاد: فدرال رزرو دقایقی قبل در نشست خود، نرخ بهره را طبق انتظارات ۰.۲۵ درصد افزایش داد و به ۵ درصد رساند. این برای دومین دوره متوالی است که بانک مرکزی آمریکا پس از افزایش‌های تهاجمی ۰.۷۵ درصدی، این نرخ را ۰.۲۵ درصد افزایش می‌دهد. این بالاترین نرخ بهره فدرال رزرو از جون ۲۰۰۶ به شمار می‌رود.

تا مدتی پیش بازارها انتظار داشتند که فدرال رزرو در این دوره به دلیل بالا ماندن تورم و همچنین داغ بود بازار کار، نرخ بهره را با یک افزایش ۰.۵ درصدی همراه کند اما بحران‌های بانکی ایجاد شده طی ماه گذشته که با ورشکستگی سیلورگیت آغاز شد و با سیلیکون ولی به اوج خود رسید، باعث شد تا بانک مرکزی آمریکا از تصمیم خود پا پس بکشد و به یک افزایش تنها ۰.۲۵ درصدی بسنده کند.

در این میان حتی برخی پیش بینی می‌کردند که ممکن است فدرال رزرو به کاهش نرخ بهره بپردازد زیرا بحران بانکی در حال گسترش بود و بسیاری از بانک‌های بزرگ همچون first republic و credit suisse احساس خطر جدی داشتند. با این حال اما حمایت بانک‌های مرکزی از بانک‌های در حال ورشکستگی و خرید کردیت سوئیس توسط رقیب خود یعنی UBS باعث شد تا آرامشی نسبی به بازارها بازگردد.

جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو، در بیانیه خود بار دیگر از بالا ماندن تورم نسبت به هدف ۲ درصدی خود سختن به میان آورد و گفته است که احتمالا در سال ۲۰۲۳، یک افزایش ۰.۲۵ درصدی دیگر برای نرخ بهره در راه باشد و پس از آن پر سال ۲۰۲۴، این نرخ را ۰.۷۵ درصد کاهش دهیم.

بازارهای جهانی در واکنش اولیه به اقدام فدرال رزرو و عقب‌نشینی از موضع تهاجمی خود، رنگی سبز بر تن کردند و قیمت‌ها در مسیر صعودی قرار گرفتند اما پس از فروکش هیجان اولیه مسیر قیمت‌ها تغییر کرد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha