۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۵
چند نفر وام مسکن می‌گیرند؟

تا کنون حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله اجرا رسیده، حدود یک میلیون متقاضی در بانک مسکن افتتاح حساب کرده و قرارداد وام ۲۴۳ هزار نفر منعقد شده است.

ایسنا: طرح نهضت ملی مسکن، یک پروژه متقاضی محور است؛ چرا که دولت با درس گرفتن از طرحهای قبلی قصد ندارد هزینه‌ها را در مناطق فاقد متقاضی مصرف کند. پروژه نهضت ملی مسکن عمدتا در مناطق دارای زیرساخت و امکانات جانمایی شده است.

اگرچه نوسانات قیمت مصالح ساختمانی تا حدودی بر روند اجرای بزرگترین پروژه مسکونی دولت تاثیر گذاشته، اما تا کنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد به مرحله ساخت رسیده و ۹۸۲ هزار و ۳۸۳ نفر متقاضی این پروژه در بانک مسکن افتتاح حساب کرده‌اند.

این خبر را علی عسکری ـ سرپرست بانک مسکن اعلام کرده و گفته است: میزان واریزی به حساب سازندگان معادل ۶۴ هزار و ۲۹۸ میلیارد تومان بوده که ۲۵ هزار و ۱۲۸ میلیارد تومان توسط متقاضیان و ۳۹ هزار و ۱۷۱ میلیارد تومان توسط بانک مسکن به حساب سازندگان واریز شده است.

عسکری میزان قراردادهای تسهیلاتی منعقده در بانک مسکن را معادل ۲۴۳ هزار و ۱۳۴ واحد مسکونی به مبلغ ۸۲ هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان عنوان کرد.

از طرف دیگر شورای پول و اعتبار در روزهای اخیر سقف تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن را از ۴۵۰ میلیون تومان به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش داد. درحال‌حاضر طبق برآورد سازندگان در استان تهران پروژه‌های مسکونی با ۵۵۰ میلیون تومان وام و حدود ۵۰۰ میلیون تومان آورده متقاضیان تکمیل می‌شود.

دولت سیزدهم در قالب طرح نهضت ملی مسکن علاوه بر اجرای بلوکهای آپارتمانی، در شهرهایی که تعداد متقاضیان کم است و دولت زمین بیشتری در اختیار دارد به متقاضیان ساخت خانه‌های ویلایی زمین واگذار می‌کند.

واگذاری گروهی زمین به متقاضیان از دیگر برنامه‌های افزایش تولید مسکن در کشور است. گروه‌های پنج نفره و بیشتر اگر سازماندهی شوند و متقاضیان اعلام آمادگی کنند دولت، زمین و تسهیلات در اختیار افراد قرار می‌دهد.

همچنین برای اجرای برنامه‌های بخش مسکن، صندوق ملی مسکن راه‌اندازی شده که قرار است ابزارهایی همچون صندوق زمین و ساختمان و همچنین ایجاد صندوق چند کالایی برای تامین مصالح ساختمانی در این برنامه گنجانده شود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha