۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۴
۷پیشنهاد اتاق بازرگانی برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور

رئیس اتاق بازرگانی ایران از برنامه‌های کوتاه مدت این اتاق برای کمک به دولت و ۲ قوه دیگر خبر داد.

اطلاعات آنلاین: حسین سلاح ورزی درجمع خبرنگاران با اشاره به برنامه مدون اتاق ایران با عنوان “تقسیم کارملی برای عبور از شرایط فعلی اقتصادی” درهفت محور اظهارکرد: از نظر رهبر انقلاب، اصلی‌ترین مشکل درتامین رفاه مردم گرفتاری در رشد اقتصادی پایین است و اتاق ایران براین اساس، برنامه‌های کوتاه مدت و مشخصی را تدوین کرده که کمک حال دولت و ۲ قوه دیگر درتحقق این هدف باشد.

وی ادامه داد: ما درنخستین محور، روی راه‌های افزایش سریع رشد اقتصادی متمرکز شده و با بررسی تجربه کشورهای شرق آسیا دریافتیم تمرکز روی رسته های پرارزش تر، سریع تر به افزایش رشد اقتصادی منجر می شود. از همین رو ۲۳ رسته فعالیت درچهاربخش صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات انتخاب و قرارشده درتعامل با دولت روی توسعه زنجیره ارزش آنها کارشود.

رئیس اتاق ایران افزود: در دومین برنامه، اتاق ایران بااستفاده از ظرفیت اتاق‌های استانی و تشکل‌های مربوطه درحال تلاش برای توسعه منطقه‌ای است؛ با این توضیح که عدم توازن جدی دراستان‌های مختلف از لحاظ توسعه یافتگی به چشم می‌خورد.

وی گفت: دراین راستا اتاق با همکاری استانداری‌ها درحال پیاده‌سازی الگو و پلتفرم جدید توسعه منطقه‌ای است که با علایق دولت سیزدهم هم سازگار است. دراین باره مسائلی چون نهادسازی مالی یا تاسیس بانک‌ها یا شرکت های سرمایه‌گذاری منطقه‌ای پیش‌بینی شده است.

به گفته سلاح ورزی، توسعه دیپلماسی اقتصادی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی سومین برنامه برای کمک به بهبود اقتصاد کشور است و دراین راستا، همزمان با برنامه‌های دولت، دبیرخانه‌ای ایجاد ومجمع گفت‌وگوهای تجاری منطقه‌ای متشکل از کشورهای منطقه شکل می‌گیرد. همچنین اتاق‌های استانی ظرفیت اتاق های مشترک همسایه خود را شناسایی و با رفع موانع، درکوتاه مدت حجم تجارت با همسایگان را افزایش خواهند داد.

وی “طرح ملی کارورزی” راچهارمین برنامه جدید اتاق ایران اعلام کرد وافزود: بررسی تجارب کشورهای درحال توسعه ای مانند هند نشان داد ایجاد و توسعه نظام‌های فنی حرفه‌ای غیر دانشگاهی توسط بخش خصوصی وآموزش وانتقال نیروهای جویای کار، مشاغل مناسب تری برای این افراد فراهم می‌کند؛ لذا ما هم قرار است بااین الگو نسبت به انتقال مهارت شغلی جویندگان کار اقدام وآنها را به مراکز تخصصی معرفی کنیم.

رئیس اتاق ایران برنامه پنجم بخش خصوصی را کمک به توسعه ساخت مسکن اعلام کرد و اظهارکرد: صرف نظر از تعهداتی که دولت برای ساخت مسکن ارائه داده و میزان تحقق واعداد آن، چون بیشتر تشکل‌های تخصصی دخیل درساخت مسکن مانند سیمان و فولاد و میلگرد و غیره عضو اتاق هستند، مقرر شده تا یک اپراتور زنجیره ارزش برای صنعت ساختمان دراتاق شکل بگیرد تا بتواند با استفاده از ابزارهای تامین مالی زنجیره ای مختص مسکن، این بخش را توسعه دهد.وی خاطرنشان کرد: همه ما تجربه نامطلوب اثرات تورمی ناشی از ساخت مسکن مهر را به خاطر داریم و از طریق اجرای الگوی یادشده می‌خواهیم تولید مسکن درکشور را بدون داشتن اثرات تورمی سرعت ببخشیم.

سلاح ورزی با اشاره به ششمین برنامه این تشکل برای کمک به بهبود شرایط اقتصادی، گفت: دراین محور ما ۳ برنامه هم راستا شامل احیای مجدد واحدهای تولیدی که به دلایل مختلف تعطیل و متوقف شده اند، امکان سنجی برای سرمایه‌گذاری درتکمیل بیش از ۸۰ هزارطرح عمرانی نیمه تمام که هزاران میلیارد تومان سرمایه‌گذاری درآن صورت گرفته و اجرای موثرتر برنامه مولدسازی دارایی‌های راکد دولت با توجه به تجربه‌های نامطلوب از نحوه اجرای اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی را پیگیری می‌کنیم وامیدواریم بتوانیم اعتماد آسیب دیده بخش خصوصی دراجرای اصل ۴۴را در مولدسازی دارایی‌های دولت جبران کنیم.

وی هفتمین برنامه این اتاق را ارتقای جایگاه ایران درشاخص های کسب وکار عنوان کرد و افزود: برنامه‌ای تدوین شده که متناظر با شاخص ها، دفاتر تخصصی در این اتاق تشکیل شده و تا پایان دوره دهم هیات نمایندگان، دربهبود این شاخص ها به دولت کمک کنیم.

رئیس اتاق ایران در ادامه با بیان اینکه نگاه و وظیفه بخش خصوصی کمک به ۳ قوه و به‌خصوص قوه مجریه برای بهبود شرایط اقتصادی است، تصریح کرد: ما ۲ راهبرد کلی تقویت ساختار داخلی اتاق و همکاری حداکثری با ۳ قوه را دنبال می‌ کنیم.

وی همچنین درپاسخ به پرسش های متعدد درباره حواشی ایجاد شده درباره انتخابات اتاق ایران و شائبه رد صلاحیت وی گفت: از نظر ما درهیات رئیسه، انتخابات اتاق تمام شده وسوت پایان آن به صدا درآمده است. اما عناصری دراین جریانات بی‌تقوایی کرده و تلاش کردند با اعمال فشار و لکه دارکردن چهره اینجانب، من را فاسد نشان دهند اما اینجا و درمحضر خدای متعال اعلام می‌کنم که من از هیچ گونه رانتی استفاده نکرده، محکومیت مالی وفساد نداشته ودرهیچ از یک از شرکت‌های نام برده شده هیچ سهم یا دخالتی ندارم وتمام حرف های گفته شده از اساس کذب ودروغ پردازی است.

سلاح ورزی تصریح کرد: داستان راه ندادن رئیس اتاق ایران به جلسات هم کذب است و من هرگز به جلسه‌ای نرفته ام که من را به آن راه ندهند. برای تک تک جلساتی که اتاق قانونا باید درآن شرکت کند روزانه دعوتنامه ارسال می‌شود و اینها صرفا فضاسازی است.

وی درباره موضوع مطرح شده مبنی بر گم شدن ۱۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه اتاق بازرگانی ایران، ادامه داد: این هم از دروغ‌های بزرگ است که گوینده‌اش به دادگاه فراخوانده شد اما در آستانه صدور حکم محکومیت، با صلاحدید رئیس قبلی اتاق از شکایت گذشت شد که متاسفانه وی پس از گذشت اتاق از شکایت، دوباره مطالب کذبی را مطرح کرده است.رئیس اتاق ایران درباره جلسه برنامه‌ریزی شده شورای نظارت بر این اتاق در شنبه آینده برای بررسی حواشی انتخابات افزود: جلسات شورای نظارت به طور روتین برگزار می‌شود وجلسه پیش رو هم یک جلسه عادی است.

وی اظهارکرد: من دانش حقوقی ندارم اما آن گونه که کارشناسان می‌گویند، شورای نظارت امکان ورود به انتخاباتی که هیات نظارت آن را تایید و مراحل قانونی آن طی شده را ندارد. البته مراجع مختلف می‌توانند ابهام یا سوالاتی داشته باشند که پاسخ داده خواهد شد ونگرانی خاصی متصور نیست.سلاح ورزی ادامه داد: دولت هم درشرایطی که رهبری برتقویت اعتماد به بخش خصوصی تاکید کرده اند، بعید است که بخواهد درامور اتاق های بازرگانی دخالت کند واگر هم جای دیگری بخواهد ورودی از این دست داشته باشد، رئیس‌جمهوری به عنوان حافظ قانون اساسی وارد می‌شود ولذا جای نگرانی نیست.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha