۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۴
آشنایی با صندوق‌های کالایی زعفران

به گفته سعید کیانی، ارزیابی عملکرد صندوق نهال نشان می‌دهد که این صندوق از ابتدای تاسیس تا کنون ۹۰ درصد بازدهی کسب کرده و شاخص کل در مدت مشابه ۴۵ درصد بازدهی داشته است

فردای اقتصاد: مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان نویرا معتقد است، نخستین انبارهای بورسی زعفران از سال ۱۳۹۶ در بازار آغاز به کار کردند. در این مقطع زمانی ظرفیت انبارها ۱۰ تن بود.

سعید کیانی در برنامه روز سه‌شنبه بورسان عنوان کرد: این نوع دارایی با توجه به استقبال فعالان حقیقی و حقوقی بازار سرمایه در سبد سرمایه‌گذاران توانست جای خود را پیدا کند. در سال ۱۴۰۱ نیز ظرفیت انبارهای زعفران به ۷۰ تن رسید.

وی گفت: در حال حاضر صندوق‌هایی نظیر نهال و سحرخیز در این بخش فعال هستند.

کیانی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد تولید زعفران در ایران صوتر می‌گیرد. کشورهایی نظیر افغانستان و هند در رتبه‌های بعدی تولید قرار می‌گیرند.

بیشترین مقاصد صادراتی زعفران شامل کشورهایی همچون آمریکا، چین و اروپا می‌شود. فصل برداشت این محصول از مهر آغاز و تا بهمن به طول می‌انجامد.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان نویرا خاطرنشان کرد: میانگین تولید زعفران ایران حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ تن در سال‌های مختلف است. با در نظر گرفتن قیمت امروز گواهی‌های بورسی که ۴۵ هزار تومان بوده می‌توان مارکت این محصول را بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

وی با اشاره به میانگین حجم معاملات ۳ ماه اخیر انبارهای زعفران گفت: انبار طلای سرخ به طور میانگین ۱۰۰ کیلو گرم در روز معامله شده است. انبارهای ملل و سحرخیز در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند که و بیشترین معاملات را نسبت به سایرین به خود اختصاص داده‌اند.

کیانی تصریح کرد: ارزیابی عملکرد صندوق نهال نشان می‌دهد که این صندوق از ابتدای تاسیس تا کنون ۹۰ درصد بازدهی کسب کرده و شاخص کل در مدت مشابه ۴۵ درصد بازدهی داشته است.

در برنامه امروز بورسان، مهدی پارچینی نایب رییس هیات مدیره سرمایه‌گذاری ملی ایران به تشریح وضعیت جاری و چشم‌انداز آتی بازار سهام پرداخت. در ادامه سعید کیانی مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان نویرا به بررسی وضعیت صندوق‌های کالایی زعفران پرداخت.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار