کارگران

 • درآمد ماهانه یک پیک موتوری در تهران

  درآمد ماهانه یک پیک موتوری در تهران

  روزانه هزاران موتورسیکلت در شهرها مختلف تردد می‌کنند که بخش بزرگی از این تعداد، به پیک موتوری مربوط می‌شود افزایش تعداد پیک‌های موتوری در پنج سال اخیر به طور تصاعدی افزایش پیدا کرده است. حتی در دوران همه گیری کرونا استفاده از خدمات پیک موتوری آنلاین  بیش از هر زمان دیگری به یک ضرورت تبدیل شده است. اما با وجود تقاضای بالا برای موتورسوار، آیا درآمد پیک موتوری ها به صرفه است؟

 • حداقل هزینه زندگی کارگران و بازنشستگان چقدر است؟

  حداقل هزینه زندگی کارگران و بازنشستگان چقدر است؟

  سال گذشته بسیاری از مردم به طور متوسط ماهی ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه کردند، باید منتظر بمانیم تا مرکز آمار متوسط هزینه زندگی در سال ۱۴۰۱ را اعلام کند؛ بدون تردید شکاف هزینه‌های متوسط زندگی و حداقل دستمزد کارگران، عمیق‌تر از شکاف ۵ میلیون تومانی سال گذشته خواهد بود و بی‌شک اقلام و خدمات بیشتری از سبد خرید ماهانه‌ طبقه‌ کارگر خط خواهد خورد.

 • افزایش آمار خودکشی کارگران ایرانی

  افزایش آمار خودکشی کارگران ایرانی

  بیشتر حوادث منجر به فوت در کارگاه‌های کوچک و ناایمن کشور رخ می‌دهد، دقیقاً همان مناطقی که بازرسان ایمنی به ندرت گذارشان به آن‌ها می‌افتد؛ در این شرایط وقتی از حیطه‌ی روابط کار کاری برنمی‌آید، باید به جنبه‌ی عمومی جرم بیشتر توجه شود؛ و اینجاست که معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه می‌تواند و باید وارد عمل شود.

 • خودسوزی ۸ کارگر از ابتدای خرداد

  خودسوزی ۸ کارگر از ابتدای خرداد

  در هر روز از سال ۱۴۰۰، ۲۸۸ نفر اقدام به خودکشی کردند و هر ۱۶ روز، یک نفر جان باخت، این در حالیست که از ابتدای خرداد ۱۴۰۱ تا نهم ماه مرداد نیز هشت کارگر در واکنش به مشکلات معیشتی بر اثر خودسوزی جان خود را از دست دادند.